Our People

Senior Management

Name Senior Management Email Address
Kyle Brewerton Principal [email protected]
Tom Beckett Deputy Principal [email protected]
Megan McGaw Assistant Principal / Year 7 Dean [email protected]
Robin Gatfield Assistant Principal / Year 8 Dean [email protected]
Robert Rasmussen International Students Director [email protected]

Classroom Teachers

Classes are organised into syndicates with a Team Leader

Year 7
Room Name Email Address
Room 1 Elliot Peacock [email protected]
Room 8 Rosey Dodson [email protected]
Room 9 Riona de Paor [email protected]
Room 10 Sarah Stead (TL) [email protected]
Room 11 Anne McDonnell [email protected]
Room 12 Cameron Olliff (TL) [email protected]
Room 13 Sophie Sills [email protected]
Room 14 Jaime Pearson [email protected]
Room 15 Roch Caron [email protected]
Room 16 Richard Arthurs [email protected]
Room 17 Kelly Lynch (TL) [email protected]
Room 18 Elisabeth Bell [email protected]
Room 26 Sarah Choat (TL) [email protected]
Room 27 Haylee Rudolph [email protected]
Room 28 Da Sol Kim [email protected]
Year 8
Room Name Email Address
Room 2 Laura Smith [email protected]
Room 3 Ann-Maree Clark [email protected]
Room 4 Jason Waite (TL) [email protected]
Room 5 Tom Stenning [email protected]
Room 6 Alan Whitehouse [email protected]
Room 7 Juliet McGarry (TL) [email protected]
Room 19 Elizabeth Jordan [email protected]
Room 20 Alysha Powell [email protected]
Room 21 Fredrick Simpson [email protected]
Room 22 Pip Faulknor (TL) [email protected]
Room 23 Jenni Brookes [email protected]
Room 24 Julie Miller (TL) [email protected]
Room 25 Alaric Nichols [email protected]
Room 29 Leonie Ropiha [email protected]
Room 30 Tracey Tetley [email protected]

Specialist Teachers

Subject Name Email Address
Art Billie Sturgiss [email protected]
Digitech Ravi Sharma [email protected]
Food Technology Sonja Potter [email protected]
French Jane Gordon [email protected]
Multi Materials Tom Symons [email protected]
Music Nick Marsh [email protected]
Performance Arts Kris Zemke [email protected]
Te Reo Odie Johnson [email protected]
Te Reo Hayley Buckley [email protected]

Part Time Teachers

Name Email Address
Richard Peters [email protected]
Yvonne Gallagher [email protected]
Sarah Robertson [email protected]
Emma Whyte [email protected]

Learning Support

Area Name Email Address
ESOL/Literacy Support Gillian Waters [email protected]
SENCO Lesley King [email protected]
Teacher Aide Sarah Vujcich [email protected]
Teacher Aide Lynda Gore [email protected]
Teacher Aide Rebecca Stewart [email protected]

Administrative Support

Area Name Email Address
Business Manager Margaret Khoong [email protected]
Caretaker David Dai [email protected]
Cleaner Mandy Zhou [email protected]
Enrolment Officer / Administration Amy McGowan [email protected]
Finance Officer Giok Choong [email protected]
Librarian Sarah Robertson [email protected]
Payroll Officer / Administration Glenys de Lange [email protected]
Property Manager John Smyth [email protected]
Resource Manager Jossie Dunlop [email protected]

Curriculum Managers

Subject Name Email Address
Juliet McGarry [email protected]

School Support

Area Name Email Address
ICT Alan Whitehouse [email protected]
Sports Co-ordination Jenni Brookes [email protected]